Pommes frites bader i palmeolje

Pommes frites og annen fritert mat er kjent for å være dårlige for helsa. Nå viser det seg at fast food også er ødeleggende for regnskogen.

Pommes frites fra Burger King ligger ut over et bord.

BRUKER MEST: Ingen av de større, landsdekkende fastfood- og restaurantkjedene er i nærheten av å bruke så mye palmeolje som Burger King.

Bestiller du pommes frites og annen fritert mat på det lokale gatekjøkkenet eller hos større kjeder som Burger King bør du være obs på at maten kan bidra til å ødelegge regnskogen.

Burger King er verst

Regnskogfondet har to år på rad kartlagt hvor mye palmeolje som brukes av de større landsdekkende fast food- og restaurantkjedene i Norge. Heldigvis har denne kartleggingen gitt resultater. Da vi undersøkte palmeoljebruken blant 14 landsdekkende hurtigmatkjeder i 2013 viste det seg at disse brukte over 360 000 kilo palmeolje i året.

Året etter viste tallene 240 000 kilo palmeolje, en nedgang på 30 prosent. Og det er fortsatt Burger King som er storforbruker, hvor det er frityroljen som er verst i test. I tillegg til pommes frites friteres blant annet løkringer, pommes noisettes og chicken nuggets i palmeolje.

Så mye palmeolje bruker de:

  • Burger King (Umoegruppen), frityrsteking: 135 500 kilo
  • Mix (Norgesgruppen), frityrsteking: 22 093 kilo
  • Peppes Pizza (Umoegruppen), nachochips: 21 000 kilo
  • TGI Fridys (Umoegruppen): 16 500 kilo
  • Jafs (Norgesgruppen): 10 638 kilo
  • Big Horn Steak House (Norgsgruppen): 9607 kilo
  • McDonald's, smultringer og istopping: 6300 kilo
  • 7-Eleven (Reitangruppen): 5272 kilo
  • Narvesen (Reitangruppen): 4366 kilo
  • Le Cafe (Norgesgruppen): 3087 kilo
  • Shell Fresh (Norgesgruppen): 2100 kilo
  • Deli de Luca (Norgesgruppen): 1956 kilo
  • Subway (Subholding): 1147 kilo
  • Dolly Dimples (Norgesgruppen): 63 kilo

Tall fra undersøkelsen gjort i mai 2014

Tall fra undersøkelsen gjort i mai 2014

Palmeolje i bakervarer

I tillegg viser det seg at flere av kjedene sliter med å kvitte seg med palmeolje i bakervarene. Hos McDonalds inneholder både smultringene og toppingen til isfavoritten McFlurry palmeolje. Også Narvesen og 7-eleven bruker til sammen om lag 10 000 kilo palmeolje i året, hvor alt går i baksten. Smultringene og wienerbrødene som selges inneholder så mye som 25 prosent palmeolje. Så det er med andre ord ikke bare frityren du bør passe deg for.

En million kilo palmeolje

Vi har også spurt Hoff, Findus og Norgesgruppen Storhusholdning hvor mye palmeolje de selger til norske restauranter, hurtigmatkjeder og gatekjøkken. Undersøkelsen viser at disse til sammen selger en drøy million kilo palmeolje i året til det norske markedet.

Dersom vi da trekker fra de 240 000 kiloene de største hurtigmatkjedene bruker er det fortsatt over 760 000 kilo palmeolje på det norske markedet vi ikke kan gjøre rede for, som altså vil si mer enn tre fjerdedeler av palmeoljen som disse aktørene selger. Dermed må du som forbruker ikke bare passe på når du kjøper pommes frites på Burger King, men også når du går innom din lokale restaurant eller veikro.

Sannsynligheten er nemlig stor for at den friterte maten stekes i palmeolje.

Palmeoljeindustrien ødelegger regnskogen. Bli med i kampen for å stanse dem.