Hogstselskap dømt til å betale 540 millioner kroner
Papua Ny-Guinea: For første gang er et tømmerselskap dømt til å betale erstatning. – En stor seier for lokalsamfunnene og et bevis på at rettssystemet er rettferdig, sier papuaneren Kenn Mondiai.
23. juni 2011

Foto: Greenpeace-Schellema
20. juni ble det malaysiske tømmerselskapet Concord Pacific idømt bot av domstolene i Papua Ny-Guinea for å ha drevet ulovlig hogst.
I dommen mot selskapet sies det blant annet: “skadene er ikke mulige å måle. Hogstoperasjonen har ødelagt livene til folk, og har hatt spesielt stor innvirkning på kvinner og barn”.
Skalkeskjul for å hogge
Concord Pacific drev utstrakt ulovlig hogst i et uberørt skogområde i Papua Ny-Guinea gjennom ti år. Selskapet fikk i 1994 klarsignal til å drive begrenset hogst i forbindelse med at de bygget en vei mellom Kiunga og Aiambak i The Western Province. Avtalen gikk ut på at de kunne drive hogst innenfor 40 meter fra veien for å ta ut tømmeret i forbindelse med veibyggingen. I stedet benyttet de anledningen til å hogge opp til 20 kilometer på hver side av veien. Etter ti år med omfattende og svært brutal hogst var veien fortsatt ikke ferdig.
- Dette var et svært sårbart og uberørt skogområde og grunneierne, lokale klangrupper, sitter nå igjen med store miljøødeleggelser, sier Kenn Mondiai.
Mondiai fra PNG Eco-Forestry Forum er i Norge denne uken for å delta på klimakonferansen Oslo REDD Exchange.
- Lokalsamfunnene er svært avhengige av skogen og jorda de dyrker. De omfattende miljøødeleggelsene har derfor stor innvirkning på dem, sier Mondiai.
Første gang
Organisasjonen CELCOR, Regnskogfondets samarbeidspartner i Papua Ny-Guinea, gikk på vegne av de berørte lokalsamfunnene til sak mot tømmerselskapet i 2002.
I 2003 oppnådde CELCOR et stort gjennombrudd da en rettskjennelse beordret full stans i all hogst i dette området.
20. juni 2011 vant CELCOR og landeierne nok en stor seier: domstolen beordret tømmerselskapet til å betale over 540 millioner kroner i erstatning til grunneierne for ødeleggelsene som er gjort. Tømmerselskapet må også betale alle saksomkostninger.
- Dette er første gang en domstol i Papua Ny-Guinea har gjort en rettskjennelse der et tømmerselskap må betale erstatning for ulovlig hogst, sier Lars Løvold, leder for Regnskogfondet.
- Dette er en svært viktig seier, også fordi det setter presedens for lignende saker.
Et problem er at slike selskaper kan avregistrere seg og forsvinne.
- Det er svært sannsynlig at dette også allerede har skjedd i dette tilfellet og at landeierne aldri vil få se noe til pengene. Signalet dommen sender til andre tømmerselskaper er imidlertid svært tydelig – alle ødeleggende hogstopperasjor i Papua Ny-Guinea kan i fremtiden ha en meget stor prislapp, sier Løvold.
Om Celcor
CELCOR er en miljø- og menneskerettighetsorganisasjon i Papua Ny-Guinea som jobber med juridiske spørsmål.
Behovet for å danne en rettslig organisasjon ble utløst av den stadig økende tilstedeværelsen av utenlandske hogstselskaper i Papua Ny-Guinea.
Regnskogfondet har jobbet sammen med CELCOR siden 2001 og har støttet Kiung Aiambak-rettsaken direkte fra den startet i 2002.

