Ny kontrollpost skal beskytte isolerte indianere mot menneskesafari

Indianerlandsbyen Diamante i den peruanske regnskogsregionen Madre de Dios skal, med støtte fra Regnskogfondet, bygge en ny kontrollpost for å beskytte indianere som vil leve i fred i skogen.

2. mars 2012

Isolert landsby tatt fra lufta
Den nye kontrollposten skal beskytte landsbyer som denne hvor ukontaktede indianere bor og helst vil være i fred.

Kontrollposten skal hindre at uvedkommende oppsøker eller legger igjen gjenstander til de frivillig isolerte indianerne som siden mai i fjor med jevne mellomrom har oppholdt seg på en strand i nærheten av landsbyen. Bilder av disse indianerne gikk nylig verden rundt og ble fanget opp av blant annet VG Nett som skrev en sak om dem.

Ekstremt sårbare folk

Flere bilder og videoer som har blitt publisert det siste året viser hvordan folk i forbipasserende båter nærmest leker katt og mus med indianerne og legger igjen klær, mat og andre potensielt smittebærende objekter til dem på stranda. Elva som stranda grenser til er vanligvis åpen for fri ferdsel og en viktig transportåre for turister, handelsreisende og andre som ferdes i regionen.

- Situasjonen er kritisk. De isolerte indianerne er ekstremt sårbare for sykdommer, og kontakt med folk som ikke tilhører egen gruppe er derfor livsfarlig. Det viktigste nå er å hindre at flere farlige kontaktsituasjoner oppstår, sier Anders Krogh, Peru-rådgiver i Regnskogfondet.

Viktig med lokal forankring

Byggingen av kontrollposten gjennomføres i tett samarbeid med Regnskogfondets partner gjennom flere år, urfolksorganisasjonen FENAMAD. Kontrollposten blir den femte som Regnskogfondet finansierer i Peru. 

- Med denne nye kontrollposten tar vi et viktig skritt framover i arbeidet med å beskytte de frivillig isolerte indianerne i området, sier Jaime Corisepa, presidenten i FENAMAD.

Han understreker viktigheten av at landsbyen Diamante er involvert og skolert i beskyttelsesarbeidet.

Vil være i fred

Det peruanske lovverket forsvarer urfolks rett til å leve i frivillig isolasjon og forbyr utenforstående å ta kontakt med de isolerte indianerne eller på andre måter utsette dem for farer.

Vanligvis gir de isolerte urfolksgruppene tydelig beskjed om at de vil være i fred til folk som oppholder seg i nærheten, enten gjennom knekte greiner over stien og imitasjon av dyrelyder, eller kasting av stein og hytting eller ufarlige varselskudd med pil og bue.

Erfaring viser at folk som ikke respekterer disse signalene, men heller velger å komme enda nærmere, risikerer å bli alvorlig skadet. I november i fjor ble en indianer som flere ganger hadde oppsøkt dem og gitt dem ting, drept.

Turismen truer

Avisa The Guardian avdekket nylig at flere av turistselskapene som organiserer turer til området gjerne tilbyr turister såkalte «menneskesafarier» for å se på indianerne, til tross for den åpenbare faren kontakten innebærer, samt det klare lovverket.

- Dette er en skandale og et bevis på at lovverk ikke er nok i seg selv, men at det også må etableres beskyttelsestiltak i felt. Å beskytte isolerte urfolk er ingen lett jobb, men FENAMAD har lang erfaring med denne typen arbeid og sammen med indianerlandsbyene gjør de en veldig god jobb. Vi er stolte av å støtte dette viktige arbeidet, sier Anders Krogh.

Kontaktperson

Gunnhild_svarthvitt_liteGunnhild Pauline BaadeRådgiver kommunikasjon / pressekontaktTlf. 23 10 95 03Mob. 986 40 949gunnhild@rainforest.no

Kontaktperson

Anders-KroghAnders KroghProgramkoordinator Amazonas/PeruTlf. (+47) 23 10 95 11anders@rainforest.no