Kongo åpner for oljeboring i nasjonalpark

Først ber Kongo om internasjonale midler til å beskytte regnskogen i landet. Deretter slipper de oljeselskaper inn i Afrikas eldste nasjonalpark, Virunga.

17. desember 2010

9059
Halvaparten av verdens 700 siste fjellgorillaer bor i Virunga nasjonalpark, der myndighetene i DR Kongo har åpnet for oljeleting. Dette bildet er tatt i Rwanda.
Foto: Thomas Marent

- Dette viser viktigheten av å få på plass gode, internasjonale avtaler og nasjonale planer for bevaring av regnskog, mener leder for Regnskogfondets Afrika-avdeling Anne Martinussen.

Det er ikke en hvilken som park det er snakk om. En FN-rapport erklærer at Virunga har det største biologiske mangfoldet av alle nasjonalparker i Afrika. I tillegg er parken hjem for sjeldne, utrydningstruede gorillaer. Mer enn halvparten av verdens rundt 700 fjellgorillaer lever der.

Ikke råd

- Virungas naturrikdom er unik i afrikansk og global sammenheng. I tillegg kan turisme gi muligheter for utvikling og fattigdomsreduksjon i det isolerte området. I et langsiktig perspektiv har ikke Kongo råd til å la disse verdiene utsettes for miljøtrusler fra oljeproduksjon, sier Martinussen.

Urolighetene i det tidligere borgerkrigsherjede området har avtatt betraktelig de senere år. Turister begynner så smått å komme til parken, noe som gir lokale inntekter og utviklingsmuligheter.

De kongolesiske myndighetenes avgjørelse om å tillate oljeleting i Virunga har fått Verdensbanken, EU og ulike land til å reagere.

100 millioner for å beskytte

Ambassadørene fra den amerikanske, tyske, norske og EUs ambassade har i et brev til Kongos statsminister Adolphe Muzito beklaget beslutningen. De advarer mot at Kongos ønske om støtte til bevaring av skog ikke lenger ville bli tatt alvorlig i internasjonale forhandlinger.

For DR Kongo har allerede forpliktet seg til å beskytte Virunga. De har fått tilskudd til bevaring fra parken, inkludert nesten 100 millioner kroner fra EU.

Klimaforhandlinger

Kongo ledet gruppen av afrikanske land som blant annet jobbet for å få på plass en avtale om skogbevaring (REDD) under klimatoppmøtet i Cancún som nettopp er avsluttet. Gjennom en REDD-avtale vil utviklingsland bli betalt for ikke å ødelegge regnskogen.

(Les mer om skogavtalen her)

Vincent Kasulu, som ledet Kongos REDD-delegasjon til Cancun, mener situasjonen er et eksempel på viktigheten av avtalen om skogbevaring for fattige land.

- Hvis olje kan bringe mye penger i statskassen og det internasjonale samfunnet ikke er villig til å forplikte seg økonomisk til å støtte skogbevaring blir det opp til regjeringen å bestemme. Det er derfor vi er pådrivere for at det internasjonale samfunnet skal anerkjenne betydningen av skog, sier han til britiske The Times.

Tvil om sikkerheten

Det er de to Englandsbaserte selskapene SOCO International og Dominion Petroleum som har fått tillatelse til å bore etter olje inne i parken.

SOCO har hevdet at deres tilstedeværelse vil øke sikkerheten i parken, som har vært plaget av snikskyttere.

- Oljeselskapers mål er å tjene penger på oljeutvinning. De kommer ikke til å arbeide for å beskytte verken dyr, folk eller natur, sier Anne Martinussen.

 

Kontaktperson

Anne Leifsdatter GrønlundAnne Leifsdatter GrønlundProgramkoordinator Amazonas/BrasilTlf. (+47) 23 10 95 20Mob. (+47) 906 16 244annelg@rainforest.no