Første urfolkslov i Afrika
30. desember vedtok Kongo-Brazzaville en lov som skal beskytte landets urfolk.
- En historisk lov, sier Ingelin Ladsten i Regnskogfondet.
11. januar 2011

Det er første gang en slik lov vedtas på det afrikanske kontinentet.
- Det er en historisk lov som nå er vedtatt i Kongo, sier Ingelin Ladsten, programkoordinator for Afrika i Regnskogfondet.
Det skjer flere positive ting i regionen når det gjelder urfolksrettigheter. Nabolandet Den sentralafrikanske republikk ble i 2010 det første afrikanske landet som godkjente FN's urfolkskonvensjon (ILO 169).
- Dette er inspirerende for alle som jobber for urfolksrettigheter, og kan bidra til å påskynde prosesser i andre land som Den demokratiske republikken Kongo (Kongo-Kinshasa) hvor Regnskogfondet er aktive, sier Ladsten.
Siden 2004
Regnskogfondets søsterorganisasjon Rainforest Foundation UK har siden 2004 samarbeidet med urfolks- og menneskerettighetsorganisasjoner i Republikken Kongo for å utvikle en urfolkslov.
Det ble blant annet gjennomført en større internasjonal underskriftskampanje i 2007 for å legge press på landets myndigheter.
- Iverksettelse stor utfordring
- Vi er svært fornøyd med at loven nå er vedtatt av senatet, sier Roch Euloge N'Zobo fra menneskerettighetsorganisasjonen OCDH (Observatoire Congolaise des Droits de l'Homme).
ODCH er en av Rainforest Foundation UK samarbeidsorganisasjoner i Republikken Kongo.
- Men den store utfordringen nå er iverksettelsen av loven, sier N'Zobo.
Om Republikken Kongo (Kongo-Brazzaville)
Urfolk i Republikken Kongo er en marginalisert og sårbar gruppe som lever i ekstrem fattigdom.
Urfolksgruppene i landet består av ulike pygmégrupper fordelt på batswa, gyeli, bangombe, bambengangnelé, makaya, luma, baaka,
mbendjelé/ babemdjelé, bakola, baluma og babongo.
Republikken Kongo har et areal på størrelse med Norge og 4.1 millioner innbyggere. Landet ligger i Sentral-Afrika og grenser til Gabon, Kamerun,
Den sentralafrikanske republikk og Den demokratiske republikken Kongo.
Tekst: Julie Forchhammer / Regnskogfondet

