Galleri med blikk for indianerkultur

Flott og delikat. Med kunsthåndverk av topp kvalitet. Laget av indianere. Galleriet i Manaus skal bidra til økt verdiskaping blant urfolk.

galleri-manaus
På galleriet i Manaus formidler indianere fra Amazonas lokalt håndverk
Foto: Torkjell Leira

På galleriet kan man kjøpe kurver, keramikk, smykker, fjærpryd, vevede stoffer, pil og bue, blåesrør, musikkinstrumenter, naturgummi og treprodukter. Det er også noen kunstverk. Disse er laget av indianere i brasiliansk Amazonas.

- Målet er at urfolk skal få bedre betalt for varene sine og at de skal få bærekraftige økonomiske alternativer til hogst, sier Torkjell Leira. Med eget utsalg i en stor by kontrollerer da indianerne hele verdikjeden. Pengene forsvinner ikke til mellomledd i den hvite handelsstanden.

Galleriet åpnet høsten 2008. Det ligger i flotte lokaler på torget ved operaen i millionbyen Manaus. Manaus er siste by og internasjonale flyplass ved inngangen til Amazonas. Svært mange turister er innom byen på sin vei inn mot regnskogen.

Galleriet har bibliotek, kunnskapssenter og kafé. Man kan se filmer fra regnskogen i videoteket.

- Et besøk på galleriet er et ”must” for alle som vil oppleve mer av Amazonas enn det som står i turistbrosjyrene, sier Torkjell Leira.

Besøk galleriet på:

http://galeriamazonica.org.br/ eller  http://artebaniwa.org.br/

Relatert innhold